Onboard a videa

XVII. Global Assistance Setkání Mistrů 2018

39. SVK Rally Příbram 2018

Onboard RZ5 SVK Rally Příbram 2018

Onboard RZ2 SVK Rally Příbram 2018

Barum Czech Rally Zlín 2018

Rally Bohemia 2018

Onboard RZ13 Rallye Bohemia 2018

Onboard RZ6 Rallye Bohemia 2018

14. Agrotec Petronas Rally Hustopeče 2018

Onboard RZ13 Rallye Český Krumlov 2018

Onboard RZ6 Rallye Český Krumlov 2018

46. Rallye Český Krumlov 2018

Kde nás najdete

VaclavPech.cz
Facebook.cz
Pemex.cz

Kategorie: Rozhovory

Můj sen byl jezdit rallye

Když uvidí závodní auto, bleskne mu v očích a vzrušením mu na čele naskočí malá žilka... Václav Pech mladší patří mezi absolutní špičku, je totiž největším českým machrem v rallye.

Bylo odmalička tvým snem závodit?

V podstatě jo, protože závodil táta a bral mě s sebou. Ve škole jsem si maloval auta… Závodit jsem prostě chtěl, byl to můj sen.

Takže tě k tomu táta vedl?

Právě že ne. Máme rodinnou firmu na antikorozní povrchové úpravy (pomocí speciální techniky se odstraňuje rez například z kovového mostu). A táta nechtěl, abych závodil, ale abych se staral o podnik. Jenže já jsem se nevzdal a začal jsem jezdit veteránem Škoda 1000 MB, který jsem si postavil sám. Bylo mi asi osmnáct let, pak si nás všiml jeden sponzor. A tak jsme se dostali do velké rallye.

Nemluvíš jen o sobě, ale říkáš “nás“. Takže hovoříš i o spolujezdci, který tě naviguje?

Přesně tak. Petr Uhel je můj spolujezdec a kamarád od dětství. V rallye ale neplatí to, že přijdete, sednete do auta a vyhrajete. To si musíte všechno takzvaně vyjezdit. Nám trvalo tři nebo čtyři roky, než se nám podařilo získat závodnické zkušenosti. A taky pochopit, že dojet do cíle je podstatnější, než být jen chvilku nejrychlejší.

Kluci hodně sní o tom, že budou špičkovým jezdcem jako ty. Jak si můžou splnit svůj sen?

Nejlepší je začít jezdit na motokárách, k tomu je samozřejmě potřeba podporu rodičů. Důležitou roli hrají sponzoři. Bez těch to nejde. Když je pak kluk starší, kolem osmnácti let, a nemá vůbec žádné finanční prostředky, tak je dobré se dostat do nějakého rallye týmu třeba jako mechanik. Díky tomu uvidí, co to všechno obnáší. Pak taky musí najít spolujezdce a začít jezdit amatérské závody.

Máš přezdívku Ášín. Proč se ti tak říká?

Za to může moje babička. Když jsem byl malý, tak mě hodně rozmazlovala a říkala mi Vášínku nebo Vášíne. Až jednou vynechala první písmeno »V«, a tak vzniklo to Ášín. Já jsem to pak všude opakoval, i ve škole, a dnes mi nikdo neřekne jinak.

A co vyzkoušet místo spolujezdce Petra?

To nejde. Já se na jeho místě bojím, a ani to neumím tak, jako on.

Co děláš ve volných chvílích?

Rád si, pokud jde o sport, zajdu na squash. A dřív jsem jezdil na horském kole. Jinak toho volna moc nemám. Jsem denně 16 hodin ve firmě, zbytek času věnuji rallye. To byl můj sen a já jsem si ho splnil.

Četl jsi ABC, když jsi byl malý?

Pamatuju si na různé vystřihovánky, které se slepovaly. To bylo žúžo. A jsem rád, že teď se ABC dá koupit v novinových stáncích. Když jsem byl dítě, ábíčko se nedalo sehnat jen tak. Škola dostala třeba jen deset výtisků, které putovaly do různých kroužků a tím to zhaslo.

 

Václav Pech mladší

• Narodil se 3. 12. 1976 v Plzni

• Jeho otec, Václav Pech starší, jezdil rallye celých 25 let. Dnes mu dělá manažera.

• Spolu s Petrem Uhlem vyhráli absolutně 5x Mistrovství ČR v rallye, 3x se stali absolutními mistri Slovenska a letos se stali po 9-té absolutními mistry Evropy - CENTRAL.

 

Víte, že…

• Ášínova nejvyšší rychlost při závodění je až 220 km/hod

• Vystřídal asi 11 různých typů aut za svou dosavadní kariéru

 

Autor: Natálie Kuželová

Datum: 9. února 2010

Zařazení: Sport, ABC 3/2010

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


icon , - odpovědět
Petr Germek
Tento článek není úplná novinka, ale je hezky napsaný a je v něm spousta zajímavostí co se Ášína týče. A tak mi bylo líto ho sem nedat. Tak příjemné počtení... 5